Odpowiedzialność prawna osób nieletnich za popełnione czyny karalne

W dniu 27.11.2019 r., wychowankowie Internatu uczestniczyli w spotkaniu z przedstawicielami Komendy Miejskiej Policji w Białymstoku nt. "Odpowiedzialności prawnej osób nieletnich za popełnione czyny karalne”.

Głównym założeniem spotkania było uświadomienie młodzieży zagrożeń związanych z podejmowaniem zachowań ryzykownych oraz konsekwencji prawnych wchodzenia młodych ludzi w konflikt z prawem. Omówiono zagadnienia związane z odpowiedzialnością karną osób nieletnich w momencie popełnienia czynów zabronionych takich jak: kradzież, pobicie, włamanie, stalking,  posiadanie i rozprowadzania środków psychoaktywnych, przemoc w grupie rówieśniczej, cyberprzemoc. Funkcjonariusze przypomnieli również młodzieży o systematycznym uczęszczaniu do szkoły, ponieważ wagary, spożywanie alkoholu, nierealizowanie obowiązku szkolnego przez nieletnich również podlegają postępowaniu przed sądem. Szeroko omówione zostało pojęcie demoralizacji oraz przedstawiono środki wychowawcze i poprawcze stosowane przez Sąd Rodzinny  wobec nieletnich sprawców czynów karalnych czy osób przejawiających cechy demoralizacji. Funkcjonariusze uświadomili młodzieży, że błędy popełnione w wieku młodzieńczym mogą mieć swoje odbicie w dorosłym życiu.

Beata Matwiejuk